Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
ROYAL’DEN YİNE BİR İLK:BAKTERİTEMİZ HALI
Cihan Dağcı: “Bir halının hijyenik olması, yıkanabilir olması, kolay temizlenmesi, tüylenmemesi ve yanmaması önemli. Hedef kitlemiz, satın alınacak halının hijyenik ve temiz tutulabilmesi durumunda fiyatının önemli olmadığını düşünüyor. Ucuz algısı yerine fiyatına değer algısı hakim durumda.“

Naksan Holding bünyesinde kurulan ve halı dünyasında önemli bir konuma sahip Royal Halı özgün tasarımlarıyla evlerimizi süslüyor. Yalnızca Türkiye'de değil tüm dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan marka yeniliklerin öncüsü olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Royal Halı, 2009 yılına halı dünyasında büyük ses getirecek bir yenilikle başladı. Yıllar süren titiz bir çalışma sonucunda Türkiye'nin Ekoteks sertifikalı ilk ve tek antibakteriyel halısı, Royal Bakteritemiz Halı'yı üretti. Tanıtımına önümüzdeki günlerde başlanacak bu farklı ürünü merak ettik; Royal Halı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Dağcı'ya antibakteriyel halı teknolojisi ve halı dünyasının geleceğiyle ilgili sorularımızı yönelttik.

Türkiye'nin ilk ve tek antibakteriyel halısı, Royal Bakteritemiz Halı'nın üretimine nasıl karar verildi?

Royal Halı olarak ilk günden beri, ürünlerimizde özgün tasarımların yanı sıra tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak, kalitemizi artıracak yeni teknolojiler kullanmaya özen gösteriyoruz. Ar-ge bölümümüzün katkılarıyla sürekli araştırmalar yapıp, tüketicilerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini belirlemeye çalışıyoruz. Antibakteriyel halı üretimine de 2006 yılında Akademetre Şirketi'ne yaptırdığımız bir araştırmanın sonunda karar verdik. Türkiye genelinde, 14 ilde gerçekleştirilen araştırmada hijyenin tüketicilerimizin beklentileri arasında ilk sırada olduğunu belirledik ve bakterileri %99.9 oranında yok eden Royal Bakteritemiz Halı'yı ürettik.

Hijyenle birlikte, tüketicilerin bir halıda aradıkları özellikler neler?

Potansiyel müşterilerimiz halı satın almayı düşünürken öncelikle “hijyen ve temiz tutulabilirlik” kavramına önem vermekte. Bir halının hijyenik olması, yıkanabilir olması, kolay temizlenmesi, tüylenmemesi ve yanmaması önemli. Hedef kitlemiz, satın alınacak halının hijyenik ve temiz tutulabilmesi durumunda fiyatının önemli olmadığını düşünüyor. Ucuz algısı yerine fiyatına değer algısı hakim durumda. Satın alma aşamasında diğer bir kriter de tasarım. Ancak halının ünlü bir tasarımcı tarafından tasarlanması, klasik veya modern desenlerde olması ortalamanın altında önem taşımakta.

Royal Antibakteriyel Halı'nın üretimi için ne kadar zamandır çalışılıyor? Süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çalışmalara 2006 yılında yaptığımız araştırma sonuçlarından sonra başladık. En doğru ve etkili çözümü bulmak için farklı uygulamalar yaptık. Titiz bir araştırma sonucunda, nihayet 2008'de en doğru metodu en doğru ürünle buluşturarak bakteri testinden dilediğimiz olumlu sonucu aldık. Ekoteks tarafından yapılan testlerde, halımızın bakterileri %99.9 yok ederek, antibakteriyellik özelliğine sahip olduğu tespit edildi, onaylandı ve sertifika almaya hak kazandı. Halımızın antibakteriyellik sertifikası 9 Mart'ta yapılan özel bir törenle, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı sayın Hikmet Tanrıverdi tarafından verildi.

Antibakteriyel halılar üretim aşamasında, diğer halılardan farklı olarak nasıl bir işlemden geçiriliyor?

Üretim aşamasında Royal Bakteritemiz Halı'ya, özel bir antibakteriyel madde uygulanmaktadır. Bu madde ürünümüzün taban, yüzey ve iç kısmında yaşayan bakterileri hızla azaltır. Antibakteriyel maddenin etkisi kendini sürekli yenilediği için, bakteriler halının üzerinde barınamaz. Tekstil ürünleri için antibakteriyel madde üreten farklı yerler var. Biz halımızda kullanacağımız her ürünün çok güvenilir ve kaliteli olmasına dikkat ettik. Yaptığımız ayrıntılı araştırmalar ve görüşmeler sonunda, antibakteriyel maddeyi konusunda dünyanın en iyi isimlerinden Alman CHT firmasından temin etmeye karar verdik.

Antibakteriyel özelliğin kalıcılığı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ekoteks tarafından yapılan testlerde, ev tipi halı yıkama makinesi ve şampuanı eşliğinde 30 yıkama sonunda antibakteriyellik özelliğinin hala korunduğu görüldü. Yani, ‘ürünümüz antibakteriyellik özelliğini uzun yıllar koruyor' diyebiliriz.

Tüm bu araştırma ve üretim süreci için Royal Halı bünyesinde ayrı bir birim oluşturuldu mu? Maliyetli bir yatırım söz konusu oldu mu?

Evet, hijyen uygulaması ekstra bir maliyet getirdi. Gerekli antibakteriyel maddenin satın alınması, halıya uygulanmasındaki işçilik gibi maliyetlerimiz var. Ayrıca test ve araştırmalar için de belli ücretler ödeniyor. Ekoteks halıları sadece 1 kez değil, herhangi bir mağazadan ve üretimden de alarak 3 ayda bir test ediyor. Bu testlerin maliyetini de yine Royal Halı karşılıyor.

Royal Halı'nın antibakteriyel halılarının piyasada antibakteriyel diye sunulan diğer halılardan farkı nedir? Ekoteks sertifikalı ilk ve tek firma Royal Halı'dır diyebiliyor muyuz?

Evet, diyebiliriz. Şu an piyasada antibakteriyel ismiyle satılan halıların bir gerçekçiliği yok. Etiketlerine yazıyorlar ama bunu destekleyecek bir test sonucu ya da sertifikaları yok. Zaten Türkiye'de halı konusunda böyle bir standart henüz oluşmadı. Royal Halı'nın amacı da bir ilki gerçekleştirerek, bu konudaki standardı oluşturmak.

Antibakteriyel halılar için ayrı bir koleksiyon yapıldı mı?

Antibakteriyellik özelliği ilk olarak 2008'de piyasaya çıkan ve büyük beğeni toplayan Natura Koleksiyonu'na uygulandı. Bu özellik, bundan sonra eklenecek yeni kalitelerde de bir artı olarak mutlaka olacak. Antibakteriyellik özelliğine sahip halılarda desen ve renk özgürlüğünü maksimum düzeyde tutacağız.

Royal Antibakteriyel Halı için hedeflenen alıcı kitlesi kimlerden oluşuyor?

Tabii ki ilk başta bebekli ve çocuklu aileler akla geliyor. Ancak yaptığımız araştırmada da gördük ki, Türkiye genelinde halı satın alırken marka kararını veren ya da marka kararında etkili olan 25 yaş üstü kişiler, çocuklu olsun olmasın hijyeni ilk sıraya alıyor. Antibakteriyel halı, odanın genelininin daha hijyenik olmasını sağladığı için aile içindeki her bireyin yaşamını iyi yönde etkiliyor.

Antibakteriyel halılar için yurt içi ve yurt dışı için satış hedefiniz nedir?

Amacımız antibakteriyellik özelliğini halının vazgeçilmezi yapmak ve tüm tüketicilerimizin bundan faydalanmasını sağlamak. Özellikle temizliğe çok önem veren Türk insanımızın böyle bir halıya sahip olmayı kesinlikle hak ettiğini düşünüyoruz. Bu yüzden ürünümüz ilk olarak iç piyasada satışa sunulacak. Ekoteks'in bize verdiği sertifika zaten tüm dünyada geçerli olduğu için, daha sonra yapacağımız yurt dışı satışlarında da başarılı olacağımıza kesinlikle inanıyoruz.

Yeni ürün için reklam ve tanıtım faaliyetleriniz olacak mı?

Kesinlikle. Royal Bakteritemiz Halı, halı dünyası için çok önemli bir yenilik; dolayısıyla bu faydalı ürünün çıkışının herkes tarafından duyulması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için çalıştığımız reklam ajansıyla geniş çaplı bir reklam kampanyası hazırladık. Etkili bir tv reklamı çektik. Tv, radyo, gazete, dergi, internet gibi mecralarda ürünümüzü yoğun bir şekilde tanıtacağız. Ancak, tanıtım faaliyetlerimizdeki amacımız sadece ürün satmak değil. Biz tüm tüketicilerimizin bakteriler hakkında bilgi sahibi olmasını istiyoruz, Royal Halı olarak Türk insanını yaşam kalitesini artırmak üzere bir misyon üstleniyoruz. Bu amaçla ürünümüzle ilgili ilan, broşür ve insertlerde bakterileri ve sebep olabilecekleri hastalıkları tanıtıyoruz, korunma yolları hakkında bilgi veriyoruz. Hazırladığımız internet sitesi sayesinde insanlarımızın hijyen konusunda daha fazla bilinçlenmesini hedefliyoruz.

Ekoteks sertifikasının önemi ve güvenilirliği konusunda bilgi alabilir miyiz?

Ekoteks (Tekstil ve Ekolojik Test Araştırma & Geliştirme Merkezi), İHKİB'in Almanya DAR laboratuvarından akredite bir kuruluşu. Özellikle tekstil sektörüne hizmet veren ve antibakteriyel test konusunda oldukça deneyimli bir kurum.

Son yıllarda organik ve antibakteriyel gibi pekçok tanımlama hayatımıza girdi. Markalar inovasyona büyük önem veriyor. Royal Halı da bu konuda Türkiye'de öncü şirketlerden biri. Sizce geleceğin halıları nasıl olacak?

Royal Halı öncü olma misyonuyla kendini sürekli yeniliyor. Daha önce alınan iki inovasyon ödülü de bunu kanıtlıyor. Organik ve antibakteriyel demişken, çok yakında Bambu Ağacı'nın liflerinden yapılan iplikle dokunan yeni bir Royal Halı serisi satışa sunuluyor. Bambu halının hem serinletici hem de doğal antibakteriyellik özelliği bulunuyor. Bu da yine daha önce yapılmamış bir halı olacak. Simli iplik kullanımı, 3 boyutlu halı, antibakteriyel halı ve bambu halı gibi yenilikler Royal Halı'da devam edecek.

3 boyutlu halı kavramına açıklık getirebilir misiniz?

Yeni Natura ve Bakteritemiz serilerimizde 3 boyutlu görünüme sahip özel desenlerimiz mevcut. Doğal taşlardan esinlenerek oluşturulan tasarımlar, görünümleriyle herkesi şaşırtıyor.

14.04.2009
Bu haber 13076 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar